Carrocel Custom Nevio Dining Chair. Featuring clean modern lines, mid-century modern inspired design. Handcrafted here in Toronto, Canada by our master craftsmen. Available in custom finishes and fabrics – price does not include fabric material.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 34 in. (86.36 cm) |
| Width: | 20 in. (50.8 cm) |
| Depth: | 21 in. (53.34 cm) |
| Seat Height: | 19.5" |
| Condition: | New |
| Customizable: | Finish and Fabric |
| Style: | Modern, Contemporary |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy














